Investice do drahých kovů

Za drahé kovy označujeme vzácné kovové prvky, případně jejich slitiny, kterých bylo užíváno jako platidel, nebo třeba k výrobě šperků. Drahými kovy jsou zlato, stříbro, ale i platina, či palladium a rhodium.

Specifika drahých kovů

Mezi specifikum drahých kovů patří především jejich vzácných výskyt. Jsou to ale také jejich vlastnosti – specifická hmotnost, vysoká odolnost, vzhled, dobrá zpracovatelnost i elektrická vodivost. Právě díky těmto vlastnostem nejsou již drahé kovy využívány pouze jako platidla, či pro výrobu šperků, ale uplatňují se v elektrotechnice, zdravotnictví a dalších oborech. Zlato je pak používáno jako rezervní zdroj bank. Co se týká využití drahých kovů právě ve finanční sféře, tak jsou to právě investice do drahých kovů, jejichž výnos je ovlivněn vývojem cen těchto komodit.

Způsob obchodování s drahými kovy

Drahé kovy jsou obchodovány na světových burzách stejně jako každá jiná komodita. Nejznámější burzou je burza v Londýně.

Světová cena drahých kovů je udávána obvykle v dolarech za trojskou unci. (Trojská unce je základní váhovou jednotkou na světových burzách.)

Do čeho lze investovat

V povědomí veřejnosti je nejrozšířenějším drahým kovem zlato. Vedle zlata je to však také stříbro, které může přinést zajímavé investiční příležitosti s ohledem na vývoj své ceny.

Zlato

Zlato uložené v centrálních bankách bylo po dlouhou dobu využíváno jako tzv. zlatý standard, jehož funkcí bylo garantovat hodnotu státem vydávaného oběživa. K prolomení zlatého standardu došlo postupně po druhé světové válce, kdy význam zlata jako devizy poklesl. Zlatý standard byl zcela zrušen v roce 1971.

Zlato jako investiční komodita se vyskytuje v podobě zlatých cihel, které v malém objemu koncentrují vysokou finanční hodnotu. Investiční zlato však může mít také podobu zlatých mincí. Zde se rozlišují mince desaurační, které mají pouze hodnotu zlata v sobě obsaženého, a mince numismatické, jejichž hodnota se odvíjí od jejich historické a umělecké hodnoty. V případě investic do zlata se setkáme s pojmem „papírové zlato“. Tato forma investice představuje investice do opcí a futures kontraktů na cenu zlata. Dalšími podobami investic do zlata jsou např. akcie zlatého dolu, zlaté obligace, či zlaté fondy.

Stříbro

Stříbro je hojně využívaným prvkem v celé řadě odvětví. Jeho význam jako investiční komodity stoupá s ohledem na vývoj globální ekonomické situace. Stříbro začíná být vnímáno jako plnohodnotný drahý kov, který lze využít jako zajištění proti ekonomickým problémům.

Rozhodneme-li se investovat do stříbra, pak můžeme volit mezi stříbrnými mincemi, slitky či cihlami s vysokou ryzostí. Hlavní hodnotu představuje kov samotný. V tomto případě hovoříme o přímých investicích do stříbra. Nicméně i jako u zlata i v případě stříbra můžeme využít nepřímých investic, a to v podobě derivátových kontraktů (futurres, opce, waranty, …).

Další články z rubriky

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>