Vybudování pasivního příjmu je dle autora knihy „Bohatý táty, chudý táta“, Roberta Kiosakiho, cestou k finanční svobodě a skutečnému bohatství. Řada lidí touží po vybudování stálého pasivního příjmu. Bohužel ne každému se to podaří.

Co znamená mít pasivní příjem?

Obecně můžeme příjmy rozdělit do dvou kategorií, a to na příjmy aktivní a příjmy pasivní. Zatímco aktivní příjem je odvislý od námi odvedené práce, ať už jsme v pozici zaměstnance či živnostníka, pasivní příjem není vyplácen v návaznosti na to, kolik času prací strávíme. Máme-li pasivní příjem, pak můžeme vydělávat třeba i přes noc, kdy spíme.

Pasivní příjem je ekonomickým pojmem. Rozumíme jím pravidelný příjem, k jehož získání není potřeba, abychom vynaložili zvýšené úsilí. Znakem pasivního příjmu je také to, že není vyžadována naše přítomnost k jeho získání. Aktivní příjem je také pravidelnou výplatou, ovšem za aktivní práci, kterou skutečně odvedeme.

Jak dosáhnout pasivního příjmu?

Pasivního příjmu můžeme dosáhnout dvěma cestami. První z nich je stát se vyhledávaným odborníkem v oblasti, ve které nyní pracujeme. Budeme se tedy věnovat pouze jedné činnosti. Docílíme tím zajímavého příjmu, jehož přebytky využijete k vybudování pasivního příjmu.

Druhá cesta spočívá v tom, že své příjmy rozložíme do více různých aktivit a z každé z nich nám poplyne aktivní příjem. Celkový příjem by měl opět stačit na pokrytí našich nákladů a přebytky bychom měli věnovat na budování pasivního příjmu.

Formy pasivního příjmu

Jednou z forem pasivního příjmu jsou příjmy z pronájmu budov, prostorů, bytů apod. Tohoto příjmu můžete dosáhnout tak, že koupíte nemovitost a následně ji pronajmete. Nákup nemovitosti můžete financovat z vlastních zdrojů, nebo prostřednictvím hypotečního úvěru či úvěru ze stavebního spoření.

Další cestou, jak vybudovat pasivní příjem, je vybudovat vlastní společnost, kde nebude již naše přítomnost vyžadována. Vedení společnosti přenecháme kvalifikovanému managementu a budeme čerpat pouze rentu.

Pasivní příjem můžeme získat také prostřednictvím přímých investic do finančních nástrojů, kterými jsou akcie, dluhopisy, či investicemi prostřednictvím nástrojů kolektivního investování, tedy prostřednictvím fondů. Jsou to ale také vyplácené úroky, které nám můžou zajistit pravidelný příjem.

Zajímavým zdrojem příjmu bez našeho přičinění je příjem z cizí reklamy.

Na co si dát pozor

Vybudování pasivního příjmu nelze realizovat přes noc. Jako vše, to vyžaduje čas, naši trpělivost a z počátku také naše přičinění, ať už v podobě naší vlastní aktivity či vložených finančních prostředků.

Pokud budete inspiraci hledat na internetu, vyvarujte se hazardním hrám, či pobídkám, které zaručují závratné zisky téměř přes noc. Jsou to různé pyramidové hry, neboli letadla, slibující vysoké výdělky za získání dalších účastníků, kteří uhradí vstupní poplatek.

Další články z rubriky

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *